Virgin Galactic İlk Mürettebatlı Test Uçuşunu Gerçekleştiriyor

Virgin Galactic, Cumartesi günü roketle çalışan turist uçağının kilometre taşı niteliğindeki test uçuşunu gerçekleştiriyor. Bu uçuş ABD’nin New Mexico’da inşa ettiği özel amaçlı ticari uzay limanından kalkan Unity uzay aracının ilk mürettebatlı uçuşu olacak.

Virgin Galactic İlk Mürettebatlı Test Uçuşunu Gerçekleştiriyor
Virgin Galactic Uzay Aracı

Sir Richard Branson’ın şirketi olan Virgin Galactic 2021’de uzay turizmi uçuşlarına başlamayı planlıyor. Şimdiden bu uçuşlarda yerlerini ayırmak için içlerinde Justin Bieber ve Leonardo DiCaprio’nun da bulunduğu 600’den fazla kişi ödemelerini yaptı.

Cumartesi günü gerçekleşmesi planlanan uçuş, ticari hizmetlere başlamadan önceki son üç test uçuşunun ilki olacak. Cumartesi günkü görevde eski Nasa astronotu CJ Sturckow da dahil olmak üzere iki pilot yer alacak. Üçüncü testte ise, Sir Richard Branson 16 yıldır vaat ettiği hizmeti kendisi test edecek.

Şirketin mühendislerinin uçuş için gerekli olan teknolijiyi hazır hale getirmeleri bu yıl ortaya çıkan Covid-19 salgını nedeniyle yavaşlamak zorunda kaldı.

İngiltere Uzay Endüstrisi Grubu başkanı Will Whitehorn, uçuşu büyük bir kilometre taşı olarak nitelendirdi. “Konu uzaya geldiğinde, kimseyle yarışta değilsiniz. Güvende olma yarışındasınız,” dedi Bay Whitehorn.

Şu anda astronatlara simüle edilmiş ortamlarda eğitim imkanı sunuluyor. Lakin bu uçuşlar başarılı bir şekilde gerçekleşirse geminin aynı zamanda astronot eğitim merkezi olarak da kullanılması amaçlanıyor.

Virgin Galactic Kabin Tasarımı

Virgin Galactic kısa süre önce turist kabininin tasarımını açıkladı. Yolcular, uçuşun farklı aşamalarında G-kuvvetlerini yönetmek için hareket eden koltuklarda oturacaklar.

Canlı uçuş verilerini görüntüleyen kişisel koltuk arkası ekranları olacak ve şirkete göre tarihteki diğer tüm uzay araçlarından daha fazla olan 12 büyük pencere bulunuyor. Koltukların üzerinde bulunan bu pencereler sayesinde yolcular uzay aracı içinde harekete geçtiklerinde manzarayı görmek için rekabet etmek zorunda kalmayacak. Bu şekilde bütün yolcular eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilecek.

Virgin Galactic Koltuk ve Pencere Tasarımı
Virgin Galactic Koltuk Arkası Ekranı
Canlı Uçuş Verilerini Görüntüleyen Kişisel Koltuk Arkası Ekranları

Hatta arka tarafta kendilerini ağırlıksız görebilmeleri için büyük bir ayna olacak. 

Virgin Galactic İç Tasarımı
Uzay Aracının İç Tasarımı

Turist uçağında aynı zamanda yolcuların eşsiz uçuş deneyimlerini kayıt altına almak için 16 kabin kamerası da bulunuyor. Böylece yüksek çözünürlüklerde fotoğraf ve video çıktıları sağlanıyor.