Steve Jobs ın Meşhur Stanford Konuşması (Bölüm 2)

Steve Jobs‘ın Stanford konuşmasının ilk bölümünde size ilk hikayesinden bahsetmiştik. Şimdi ise bu konuşmanın ikinci hikayesi olan aşk ve kayıp adlı bölümden bahsedeceğiz.

Steve Jobs Stanford Konuşması

İkinci hikayem aşk ve kayıp ile alakalı.

Ben çok şanslıydım. Yapmayı sevdiğim şeyi genç yaşta bulmuştum. Woz ile birlikte Apple’ı ben daha yirmi yaşındayken ailemin garajında kurmuştuk. Çok sıkı çalıştık ve on yıl sonra, Apple garajdaki iki adamdan, dört binden fazla çalışanı olan iki milyar dolarlık bir şirket haline geldi. En güzel eserimiz Macintosh’u piyasaya süreli bir yıl olmuştu ve ben otuz yaşıma yeni girmiştim. Sonra kovuldum. İnsan kendi kurduğu şirketten nasıl kovulur ki ? Apple’da şirketi benimle yönetebileceğine inandığım oldukça yetenekli birini işe aldık ve ilk yılımızda işler hiç de fena gitmedi. Ancak sonrasında vizyonlarımız farklılaştı ve nihayetinde de kutuplaştık. Bu durum olduğunda Yönetim Kurulu onun yanında saf tuttu. Otuz yaşındaydım ve kovulmuştum. Hem de herkese göstere göstere kovulmuştum. Yetişkin hayatımın merkezinde olan şey yok olmuştu ve ben de mahvolmuştum.

Birkaç ay boyunca ne yapacağımı bilemedim. Önceki girişimcileri, sanki taşımam için bana verilen bayrağı düşürmüş gibi hayal kkırıklığına uğratmış hissediyordum. David Packard ve Bob Noyce ile buluşup bu kadar kötü batırdığım için özür dilemeye çalıştım. Herkesin tanıdığı bir isimdim ve Vadi’den kaçmayı bile düşünüyordum. Ancak yavaş yavaş aklım başıma gelmeye başladı. Yaptığım işi hala çok seviyordum. Apple’da yaşananlar bunu hiç değiştirmemişti. Reddedilmiştim ama yine de aşıktım. Böylece baştan başlamaya karar verdim.

O zamanlar farkında değildim ama Apple’dan kovulmanın, başıma gelen en iyi şey olduğunu çok sonraları anladım. Başarılı olmaın getirdiği yük, yeniden sıfırdan başlayan, her şeyden emin olması gerekmeyen birinin hafifliğine dönüşmüştü. Hayatımın en üretken dönemlerinden birine girmem için beni özgür kıldı.

Steve Jobs Stanford Konuşması

Sonraki beş yılda, önce NeXT adında, sonra Pixar adında birer şirket kurdum ve nihayetinde karım olacak muhteşem bir kadına aşık oldum. Pixar, dünyanın ilk bilgisayar animasyonlu filmi Oyuncak Hikayesi‘ni çıkardı ve şimdi de dünyanın en başarılı animasyon stüdyosu konumunda. Çok enteresan gelişen olaylar neticesinde de Apple, NeXT’i satın aldı ve Apple’a döndüm. NeXT’te geliştirdiğimiz teknoloji şu an Apple’ın canlanmasının merkezinde yatıyor. Laurene ile de mükemmel bir ailemiz var.

Tadı çok kötü bir ilaçtı ama sanırım hastanın alması gerekiyordu.

Apple’dan kovulmasaydım bunların hiçbirinin meydana gelmeyeceğinden eminim. Tadı çok kötü bir ilaçtı ama sanırım hastanın alması gerekiyordu. Bazen hayat kafanıza çok sert bir taş atabiliyor. İnancınızı yitirmeyin. Devam edebilmemi sağlayan tek şeyin, yaptığım işi sevmek olduğunu anladım. Aşık olduğunuz şeyi bulmanız gerekiyor. Bu gereklilik de hem işiniz hem de sevgilileriniz için geçerli. İşiniz, hayatınızın büyük bir bölümünü kaplayacak ve gerçekten tatmin olmanın tek yolu da harika bir iş çıkardığınıza inanmak. Harika bir iş çıkarmanın tek yolu da yaptığınız işi sevmek. Henüz bulamadıysanız aramayı bırakmayın. Durulmayın. Gönlün dahil olduğu her meselede olduğu gibi, onu bulduğunuzda anlayacaksınız. Ve tüm muhteşem ilişkiler gibi, yıllar geçtikçe daha da güzelleşecek. Bulana kadar aramaya devam edin. Durulmayın.

Kaynaklar

Rick TetzeliBrent Schlender – Steve Jobs Olmak