Sam Horn’un ”Tongue Fu” Kitabından Müthiş Tavsiyeler (3)

Bununla ilgili üçüncü ve son yazımız. Fakat bu üç yazımı okuduğunuz zaman kitabı okumuş gibi zevk alacağınızdan eminiz 🙂 Şimdi birlikte ”Tongue Fu” kitabından aldığım müthiş tavsiyelere devam edelim.

Bu kitap ile ilgili ilk iki yazıya şu linklerden ulaşabilirsiniz:
https://limitsizm.com/sam-horn-un-tongue-fu-kitabindan-muthis-tavsiyeler-1/
https://limitsizm.com/sam-hornun-tongue-fu-kitabindan-muthis-tavsiyeler-2/

27. Promblem’sizleşin

Problem, araştırılması, üzerinde düşünülmesi ve yanıtlanması gereken bir soru anlamına gelir. Fakat günlük hayatta kullanılan anlamı sıkıntı ve rahatsızlıktır. Bu nedenle negatif çağrışım yapan ve bize stres yaratan bunun gibi kelimeleri daha az kullanmaya gayret etmeliyiz. Böylece problem olarak adlandırdıklarımız problem olmaktan çıkabilir, böylelikle problemsizleşebiliriz.

”Hayatımız düşüncelerimizin eseridir.” – Marcus Aurelius. Hayatınızı daha iyi bir hale getirmek istiyorsanız hem kelimelerinizi hem de dış görünüşünüzü değiştirin.

28. ”Abartı kendini kaybetmiş hakikattır.” – Kahlil Gibran

”Aşırı sözler aşırı tepkileri kışkırtır. Gibran’ın da belirttiği gibi herkes, bütün, her zaman ve hiç kimse gibi kuvvetli kelimeler genellikle hakikate dayalıdır. Hakikat abartıldığında diğer kişiler kendilerini kaybeder, ya hep ya hiç nitelendirmelerini adil bulmayarak şiddetle protesto eder ve hemen istisnalara işaret etmeye başlarlar.” Sürekli abartma yaparak konuşursanız kendi inanılırlığınızı da zedelemiş olursunuz.

Örneğin üç kere çöpü atmayı unutmuş birine, ” Çöpü her zaman atmayı unutuyorsun.” derseniz siz haksız olursunuz. Çünkü o kişi geriye kalan her gün çöpü attığından dolayı kendini savunacak ve sizi haksız konumuna düşürebilecektir. Bunun yerine, ”Üçüncü defa çöpü atmayı unuttun. Bunun nedeni nedir? ” diye sorarsanız karşı taraf savunmaya geçmek yerine açılama yapıp durumu düzeltmeye çalışacaktır.

”Abartı kendini kaybetmiş hakikattır.” – Kahlil Gibran

29. ” Hayatımda çok felaket acısı çektim. Çoğu hiçbir zaman gerçekleşmedi.” – Mark Twain

Çok haklı değil mi ? Ya şöyle olursa, ya bu da ters giderse, ya başına bir şey gelirse? Bunun gibi soruları kendimize çok sorarız ve sürekli stres oluruz. Birçoğu da korktuğumuz gibi olmak üstelik. Yalnızca ömrümüzü kısalttığımızla kalırız. Ne gerek vardı?

Mark Twain (30 Kasım 1835 – 21 Nisan 1910)
 Amerikalı mizahçı, satirist, yazar ve öğretmendir. Tom Sawyer'ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarıdır.
Mark Twain (30 Kasım 1835 – 21 Nisan 1910)
 Amerikalı mizahçı, satirist, yazar ve öğretmendir. Tom Sawyer’ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarıdır.

30. ”Kulak Verin”

Birisinin kendisini önemli hissetmesi için yapabileceğiniz en iyi şeyin tamamen onun üzerinde yoğunlaşmak olduğunun farkında mısınız? Dikkatinizi tamamen bir kişiye odaklandırmanın, ”Şu anda dünyada benim için en önemli olan şey sensin” demenin bir başka biçimi olduğunu biliyor musunuz? Yanlış anlamalar, duyguların çiğnenmesi, çatışmalar ve anlaşmazlıklar çoğu zaman dinlenme eksikliğinin bir sonucudur.

”Öfke çoğu zaman ilgi için atılan bir çığlıktır.” – Tongue fu düşüncesi. Öfkeli bir insana kulak verirseniz, genellikle sesini alçaltacak ve daha mantıklı hale gelecektir, çünkü dikkatinizi çekebilmek için abartılı davranışlara başvurmasına gerek kalmamış olacaktır.

”Çoğu insan dinlemez, sadece kendi konuşma sırasının gelmesini bekler.” – Nathan Miller

31. ”Hüküm Vermeyin”

”Birçok insan düşündüğünü sanır, aslında yaptıkları sadece ön yargılarını yeniden düzenlemektir.” – William James

”Önyargı; mantığa dayalı olmayan bir görüş, kanıtlar dinlenmeden verilmiş bir hüküm, ilk ne zaman oluştuğunu bilmediğimiz bir duygudur.” – Carrie Chapman Catt

Carrie Chapman Catt
Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nda On dokuzuncu Değişiklik için kampanya yürüten ve ABD kadınlarına 1920'de oy kullanma hakkı veren bir Amerikan kadın sığınak lideriydi.
Carrie Chapman Catt
Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nda On dokuzuncu Değişiklik için kampanya yürüten ve ABD kadınlarına 1920’de oy kullanma hakkı veren bir Amerikan kadın sığınak lideriydi.

Karşınızdaki kişinin ne demek istediğini, o sözlerini bitirinceye kadar bilemeyeceğinizi kabul edin. Bir hüküm vermeden sözlerini tamamlamasını bekleyin. Ona bir şans tanıyın.”

32. ” Seçenekleri Koyun ve Karar Almalarını İsteyin.”

Bu yazımdaki en beğendiğim, neredeyse hiçbir kişisel gelişim kitabında karşılaşmadığım tavsiyelerden biridir. Bir grubun sorumluluğunu aldığınızda kararları siz verirseniz, verdiğiniz kararın sonuçları olumsuz olduğu taktirde azarı da siz işitirsiniz. Bunun yerine birkaç seçenek sunup grubun kararına bırakırsanız hem herkes sizden tatmin olur hem de kimse size neden böyle karar verdin diye kızamaz. 🙂 Zekice.

33. ” Yeni Manzaralar Aramak mı, Yeni Bir Gözle Bakmak mı ? ”

Tabiki de bir yanlış varsa düzeltmeye çalışabiliriz. Önemli olan o manzaranın gerçekten yanlış olduğunu tespit etmek. Düzeltemediğimiz taktirde mutsuz bir şekilde yaşamak yerine yeni bir gözle bakmak da mantıklı olabilir.

34. ” Aşırı Uzayan Görüşmeleri Kibarca Kapatın.”

”Dünyanın yarısı söyleyecek bir şeyi olan ama söyleyemeyen, öteki yarısı da söyleyecek bir şeyi olmayan ama durmadan konuşan insanlardan oluşur.” – Robert Frost.

Robert Lee Frost 
1874-1963 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir şairdir.
Robert Lee Frost 
1874-1963 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir şairdir.

Sizi sohbete kilitleyip sürekli konuşan, üstelik boş konuşan veya dediklerini sürekli tekrar eden kişiler varsa, onlara ayıp olacak diye üzülmeyin. Çünkü o kişi, kendisini rahatlatmak ve tatmin olmak için konuşuyor, sizin için değil. Bu yüzden böyle insanların vaktinizi daha fazla çalmasına izin vermeden kibarca konuşmayı kapatın.

35. ” Aklınızdakileri güvenle söyleyin.”

”Düşüncelerinizi kendiniz üzerinde yoğunlaştırırsanız (”Nasıl görünüyorum? Hakkımda ne düşünecekler?”) endişelenirsiniz. Eğer dikkatinizi dinleyicilere yöneltirseniz (” Bu zamanı onlar için en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim?”) endişeden kurtulursunuz. Değer katma misyonu duygusu kaygılarınıza ağır basar.

Diyelim bir kongreye katılacaksınız ve yarın konuşmanız var. Çok heyecanlanıyorsunuz ve yarınki konuşmayı batırma korkusu içinize işlemiş durumda. Böyle durumlarda gözünüzde canlandırma tekniğini kullanabilirsiniz. Bu durum, o atmosferi bir kere yaşamış hissini uyandıracak ve konuşmaya daha alışmış bir şekilde çıkacaksınız. ”Gözünde canlandırmak başarıyı garanti eder mi? Hayır, sadece daha iyi bir performansı garanti eder.” ”Üzerine gittiğiniz her şeyi değiştiremezsiniz, ama üzerine gitmediğiniz şeyleri hiç değiştiremezsiniz.” -John F. Kennedy

36. ”Dünyanın Nasıl Olmasını İstiyorsanız Öyle Olun”

”Eğer bir problem görüyorsanız, bu sizin probleminizdir. Eğer birisinin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorsanız, unutmayın ki siz de herkes kadar birisiniz.” – Zen Budizm Merkezi

37.”Duygularınızın Yönetimini Üstlenin”

”Duygularınızı kontrol edin, yoksa onlar sizi kontrol eder.” – Çin atasözü. Etrafınıza bir huzur duvarı çekmek çok önemlidir. ” Kendine saygı duyan başkaları karşısında emniyettedir, hiç kimsenin delemeyeceği bir zırh kuşanmıştır.” – Henry Wadsworh Longfellow

Robert Lee Frost ,1874-1963 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir şairdir.
Henry Wadsworth Longfellow
 (27 Şubat 1807 – 24 Mart 1882) Amerikalı şair

”Hayatı art arda gelen bir dizi dert ve sıkıntı olarak görebileceğimiz gibi, bir hazine birikimi olarak da görebiliriz. Bu tercihimize kalmıştır.” – Anonim

”Evren, daha da belirginleşmek için bıkmadan bizim ilgimizi bekleyen harika şeylerle doludur.”- Eden Phillpotts. Bu sözden de anlayabileceğimiz gibi her şeye sahip olabiliriz ama sahip olduklarımıza değer biçmiyorsak kendimizi çok kötü hissederiz. Ne kadar minnetttar olursak o kadar mutlu oluruz, ne kadar az şükran duyarsak da o kadar mutsuz oluruz.

38.” En büyük özgürlüğümüz, tutumumuzu seçme özgürlüğümüzdür.” – Victor Frankl

Viktor Frankl ,(26 Mart 1905 - 2 Eylül 1997). Avusturyalı nörolog ve psikiyatr. Varoluşçu psikolojinin bir şekli olan logoterapinin kurucusudur.
Viktor Frankl 
(26 Mart 1905 – 2 Eylül 1997) Avusturyalı nörolog ve psikiyatr. Varoluşçu psikolojinin bir şekli olan logoterapinin kurucusudur.

” Hayat bir iskambil oyununa benzer. Elinize gelen kartlar determinizmi temsil eder; onları nasıl oynadığınızsa özgür iradenizi.” – Cavaharlal Nehru

39. ”Nezaketten Yaşatın”

”Hangi inanç ya da dinden olursanız olun, maneviyatınızı ifade eden bir sözcük mutlaka vardır. Bu göze görünmez yaşama kudreti Japonca’da ki sözcüğüyle ifade edilir. Çinliler ise bu enerjiye çi derler. Ki’niz ne kadar pozitif olursa, başka insanların negatif enerjisine o kadar bağışık olursunuz.”

”Huzurlu olma, içe dönük örgütlü olabilme yeteneğidir, kafa karışıklığı, güçlük, çatışma ya da karşıtlıklar ortasında iç sükunetinizi koruyabilmek demektir.” – Norman Vincent Peale

Norman Vincent Peale (1898-1993)
Amerikalı bir bakan, yazar ve papazdır. ''Pozitif Düşünmenin Gücü'' adlı kitabın da yazarıdır.
Norman Vincent Peale (1898-1993)
Amerikalı bir bakan, yazar ve papazdır. ”Pozitif Düşünmenin Gücü” adlı kitabın da yazarıdır.

”Şu sözü duymuşsunuzdur: ”Ruhunuzkısa kalıyorsa uzun bir yürüyüşe çıkın.” Ruhunuz sıkışmışsa ve uzun bir yürüyüşe çıkamıyorsanız derin bir nefes alın. Düzensiz ve sığ nefes almak panikleme getirir, kafa karıştırır. Yoga ustaları ve dövüş sanatçıları ritmik ve derin nefes almayı öğrenerek ki’lerini ve ruh hallerini kontrol altında tutarlar. Nefessiz kalırlarsa neşelerini yitireceklerini ve kontrolü kaybedeceklerini bilirler.”

40. ”Niyetleri Eyleme Dönüştürün”

”İnsanlar kendi durumlarıyla ilgili olarak her zaman koşulları suçlar. Ben koşullara inanmam. Bu dünyada yol alan kişiler, ayağa kalkıp istedikleri koşulları arayan ve bulamadıklarında yaratan insanlardır.” – George Bernard Shaw

Yapmanız gereken ilk şey önceliğinizi belirlemektir. ”Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız başlayamazsınız.” – General George S. Patton. Yolunuz sizi çok uzun ve zor gibi görünebilir. Fakat ”Parçalara ayırırsanız hiçbir şey olağanüstü zor değildir.” – Henry Ford

” Yaşamınızı değiştirmek istiyorsanız hemen başlayın, hiçbir istisnaya izin vermeyin, atak olun.” – Willim James

William James (11 Ocak 1842-26 Ağustos 1910)
Psikolojide işlevselcilik hareketinin öngörücüsü, pragmatizmin öncüsü Amerikalı filozof ve psikolog
William James (11 Ocak 1842-26 Ağustos 1910)
Psikolojide işlevselcilik hareketinin öngörücüsü, pragmatizmin öncüsü Amerikalı filozof ve psikolog.

Kaynakça:


1.https://tr.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain
2.https://tr.wikipedia.org/wiki/William_James
3.https://en.wikipedia.org/wiki/Carrie_Chapman_Catt
4.https://tr.wikipedia.org/wiki/Henry_Wadsworth_Longfellow
5.https://tr.wikipedia.org/wiki/Viktor_Emil_Frankl
6.https://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Vincent_Peale
7.Tongue Fu – Sam Horn