Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Bilgisayar Programları

Makine mühendisliğinin temellerini öğrendikten sonra karşımıza birçok farklı bilgisayar programı çıkmaktadır. Eskiden el ile yapılan çizimleri şimdi bilgisayar ortamında yapabilme fırsatını sağlamaktadır. Bu da yapacağımız işleri kolaylaştırırken aynı zamanda bizlere hız da kazandırmaktadır. Şimdi bu programların neler olduğuna bir göz atalım.

AutoCad

Dünyadaki ilk CAD ve teknik çizim programlarından biridir. Mimarlar ve mühendisler ve tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. 3D versiyonları çıkmış olsa da 2D versiyonu daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğrenmesi kolaydır ve basit temellere dayanır. Basit seviye olarak geometrik şekiller oluşturulabilir ayrıca bunları porjelere dönüştürmekte mümkündür.

Solidworks

CAD/CAM programı olan solidworks bize 3D tasarım yapabilme imkanı sunar. 2D olarak gerçekleştirdiğimiz çizimleri 3D olarak görme olanağı bulunmakla birlikte bu çizimlerimizi de montaj yapabilme şansımız vardır. 2006 yılında MIT’nin gerçekleştirdiği bir araştırma sonucu CAD yazılımları arasında %95 oranla en yüksek verimliliğe sahip yazılım seçilmiştir. Makine mühendislerinin en çok kullandığı tasarım programlarından birisidir.

CATİA

Catia işlev olarak Solidworks’e çok benzemektedir. Genellikle otomotiv sektörü, savunma sanayi ve uçak üretim sektörlerinde başlıca kullanılan programlardan birisidir. Yalnızca bir çizim programı olmayan Catia, sahip olduğu ek özellikler sayesinde tasarımın başlangıcından üretim safhasına kadar her aşamada kullanıcıya destek vermektedir.

ANSYS

Bilgisayar destekli olarak mühendislik çalışmalarında analiz ve simülasyonların yapılabildiği bir bilgisayar destekli mühendislik programıdır. ANSYS programı mekanik, yapısal analiz, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve ısı transferi gibi farklı disiplinlerde etkili çalışma olanakları sağlamaktadır. Solidworks, Catia vb. programlarda çizdiğiniz 3D tasarımları ANSYS’e aktararak analizlerini yapabilmeniz mümkündür.

ZetaCad

Eğer doğalgaz tesisatlarının projelendirilmesi ile uğraşacaksanız kesinlikle öğrenmeniz gereken bir programdır. Bu program sayesinde tesisatı basit bir şekilde 2D çizip kontrollerini 3D yapabilirsiniz. Diğer programlar genel amaçlı olmasına rağmen ZetaCad özel amaçlı bir programdır. Gerekli standartları ele alarak çizim yapılmasını daha basit hale getirmektedir. ZetaCad ile aynı mantıkta olan bir de GasLine isimli bir bilgisayar programı da bulunmaktadır.

Bu programların yanında yazılım dillerini de öğrenmeniz kesinlikle işinize yarayacaktır. C#, Python, C++ vb. gibi yazılım dillerini öğrenerek tasarımların yanı sıra kodlama da yapabilirsiniz.