İş Emniyet Kemerleri Yapımında Kullanılan Malzemeler
İş emniyet kemerleri
İş Emniyet Kemerleri

İş emniyet kemerleri dokuma şekli olarak ve kullanılan maddeler olarak farklı şekillerde üretilebilir. Genellikle kara, sepet türü ve balık sırtı dokuma kullanılmaktadır. Aynı ölçüde ve kalınlıkta balık sırtı dokuma türü sepet türüne göre iki kat daha fazla dayanıklıdır.

Emniyet kemerleri ve hayat ipleri yapımında kullanılan malzemeler aşağıda belirtilmiştir;

  1. Naylon: İnsan yapımı iplerin en sağlamı ve en esneklerinden biridir. Küfe, yağlara, organik çözücülere, alkalilere, zayıf asitlere karşı dayanıklıdır. Ayrıca kırılmaz ve taşıması da kolaydır. Ultraviyole (UV) ışınlarına karşı dayanıklıdır ve sıcaklıktan etkilenmemektedir.
  2. Polyester: Dayanıklılığı ve esnekliği naylona göre biraz daha azdır fakat bu önemsenmeyecek derecededir. Küf, yağlar, organik bileşikler ve birçok mineral asitlere karşı dayanıklıdır fakat naylon ile karşılaştırıldığında alkalilerden zarar görebilmektedirler. Ultraviyole ışınlara dayanıklılığı iyi ile mükemmel arasında değişiklik gösterebilmektedir.
  3. Polioleinler – Polipropilen: Orta derecede esnektir. Su geçirmez, organizmalara, asitlere, alkalilere ve organik bileşiklere dayanıklıdır. Sıcaklık, oksijen ve gün (UV) ışığından zarar görebilmektedir. Gerekli inhibitörler eklendiği zaman ultraviyole ışınlara karşı dayanıklı olabilmektedirler. Hatta bu durum uygun şekilde sağlanabilirse (stabilize edilmesi) ultraviyole ışınlara karşı polyester ve naylondan daha da dayanıklı hale gelebilmektedirler.
  4. Doğal Manila İpleri: Manile kendir veya kenevirden yapılmaktadır. İnsan yapımı ipler ile karşılaştırıldığında daha az direnç oranına sahiptirler. Aynı gerilme direncini elde edebilmek için daha geniş ve daha ağır halat kullanılması gerekmektedir. Şok sönümleme kabiliyeti diğer insan yapımı (sentetik) iplere göre daha zayıf olmakla birlikte çürüme, küf, asit ve alkalilere karşı dayanıklılığı da zayıftır. Ultraviyole ışınlara karşı direnci iyidir.
  5. Deri: Doğal bir ürün oluşundan kaynaklı kesitlerinde homojenlik bulunmamaktadır. Bundan dolayı her bölgesinde aynı sağlamlığı gösteremez. Hava koşullarından olumsuz etkilendiği gibi iyi bir bakım ve iyi bir depolama gerekmektedir.
  6. Metal Elemanlar (Tokalar, D – halkaları ve kancaları): Bu elemanlar mutlaka paslanmaz olmak zorundadır. Pas ve küf oluşumu metal elemanlara zarar vermektedir. Bu yüzden çelik veya hafif metalden üretilebilirler.
İş emniyet kemerleri
Polyester Malzeme

Yukarıda verilen bu malzemeler iş emniyet kemerlerinin yapımında sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Kullanılan her farklı malzemenin kendine ait görevleri bulunmakta ve bu görevlerine göre tercih edilmektedirler.

Kaynak

  1. https://www.uysisguvenligi.com.tr/