Ay’da İnşa Edilecek Evlerin Tasarımları Paylaşıldı

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) hazırlamış olduğu yeni tasarımlar, Ay’a gönderilip orada yaşamını sürdürmesi planlanan astronotlar için evlerin tasarımlarının nasıl olacağını gözler önüne seriyor. Bu tasarımların yanı sıra bir de Ay’da inşa edilecek evlerin nasıl yapılacağına dair planları ortaya koyuyor.

NASA, geçtiğimiz günlerde Artemis adlı uzay görevi için 18 astronotun isimlerini açıklamıştı. Bu görevin bir kısmında gezegenimizin uydusu olan Ay’da sürdürülebilir bir koloni kurmak hedefleniyor. Hedefler dahilinde Ay yüzeyinde ilk yerleşim yerlerinin oluşturulması, ayrıca Ay’da bulunan kaynakların nasıl kullanılacağına dair yeni kazanımlar elde edilmesi planlanıyor.

Ay’da

Yeni yerleşim yerlerinin yani evlerin Ay’ın zor şartlarına yine Ay toprağıyla yapılacak olan tuğlalarla direnmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bilim insanları silindir şeklinde ve regolit adı verilen tuğlalarla inşa edilecek binaların radyasyona ve donmaya karşı koruma sağlayacağını da ön görüyor. Yapılan çalışmalar dahilin regolit, robotlar tarafından toplanıyor. Sonrasında 3D yazıcılar ile tuğlaya dönüştürülüyor ve güneşte pişmeye bırakılıyor.

Ay'da kurulacak koloni

Bu kolonide bulunacak olan astronotlar için Ay’ın keşfedilmemiş yerlerini araştırılmasının kolaylaştırılması ve başka astronatlar için ise Ay üzerinden Mars’a gidilecek bir üs görevi görmesi amaçlanıyor. NASA, 2024 yılına kadar Ay’a 1 erkek ve 1 kadın göndereceğini söylerken, 2030 yıllarına kadar da 1 erkek ve 1 kadın daha göndermeyi istiyor.

Ay'da yaşam alanı

ESA’da danışmanlık yapan Aidan Cowley’e göre Ay’da bunun olup olmayacağının sorulmaması gerekiyor. Cowley, “Bu gerçekleşmeli. eğer Ay, Mars veya bunların ötesinde herhangi bir yerin keşfi konusunda gerçekten ciddiysek, bu çok yakında ustalaşmamız gereken bir teknoloji.” diyor.

Ay’da kalıcı bir üssün Shackleton kraterinin yakınına kurulması düşünülüyor. Bu krater Ay’ın sürekli güneş alan kutbunda bulunuyor. Böylece güneş enerjisinden yararlanılması planlanıyor. Bununla birlikte bu krater de buz bulunuyor. Bu buzların çıkarılması ile oksijen yani solunabilir hava ve yakıt elde edilmesi mümkün olabilir.

ESA Genel Müdürü Jan Wörner kurulacak olan koloniye “Ay Köyü” ismini veriyor. Ve sözlerine “Niyetim Ay’da kalıcı bir üs istasyonu kurmak. Bu, dünyadaki farklı devletlere açık bir istasyon anlamına geliyor.” şeklinde devam ediyor.

Kaynaklar